Senior Merit History 1910 to 2016

Winner
1910  T. Dutton (Bowden Griffin)      
1911  H. Coope (Hazel Grove)               1912  JT. Chester (Bowden Griffin)       1913  J. Murray (Bowden Griffin)         1914  TB. Burgess (Winnington Park) 1915   R. Wilkinson (Wharton Rec)       1916  JH. Higginson (Sale Queens)       1917  JH. Crosby (Downs Hotel)           1918  S. Dale (Wallasey)                       1919  E. Whitby (Winnington Park)     1920  T. Atkinson (Bowden Griffin)     1921   H. Darlington (Knutsford)           1922   JH. Robinson (Wallasey)             1923   JH. Shaw (Farmers Arms)           1924   J. Moran (Altrincham Boro)       1925   S. Holt (Ashton on Mersey)       
1926  A. Littler (Northwich RFC)        
1927 F. Burden (Birkenhead Queens) 1928 F. Threfall (Stalybridge)               1929 AE. Lonsdale (Waltonian BC)       1930  B. Yarwood (Dunham)                 1931  F. Threfall (Stalybridge Rec)       1932 C. Pearson (Red lion,Stockport) 
1933 S. Dickenson (Winsford Libs)       1934  J. Davies (Over Recreation)       
1935 H. Johnson (Downs Hotel)         
1936 A. Barron (Winsford Libs)           
1937 W. Gerrard                                     
1938 WH. Gartside (Coronation BC)   
1939 S. Palmer (Yarwood BC)           
1940 J. Davies (Winsford)                  
1941 S. Poyner (Timperley)                  
1942 J. Worsley (Alderley Edge)         
1943 W. Smith (Downs Hotel)           1944 WR. Hough (Wharton Cons)   
1945 J. Wilkinson (Knutsford)          
1946 W. Rogerson (Lostock Alkali)   1947 A. Wilkinson (Middlewich)   
1948 J. Davies (Winsford)                 
1949 A. Bebbington (Davenham)     1950 H. Coombe (Linotype)             1951 J. Holt (Altrincham)                   1952 J. Holt (Altrincham)                   1953 H. Lees (Stalybridge Rec)         1954 R. Cross (Union Club)  
1955 M. Morris (Stalybridge Rec)    
1956 B. Burgess (Altrincham)          
1957 E. Lee (Stalybridge Rec)         
1958 R. Cross (Union Club)          
1959 A. Broady (Gladstone Club)        
1960 J. Dale (Runcorn)                     
1961 B. Burgess (Altrincham)               1962 W. Bennett (Hyde)                     
1963 R. Heaton (Crewe)                     
1964 KM. Winnington (Northwich)      
1965 D. Mercer (Stockport)               
1966 FS. Frith (Northwich)                   
1967 J. Ryder (Latchford)               
1968 D. Mercer (Stockport)                 
1969 J. Hughes (Stockport)                   1970 A. Bratt (Northwich)                
1971 D. Jackson (Sandbach)         
1972 D. Mercer (Stockport)
1973 J. Hunt (Winsford)
1974 D. Mercer (Stockport)
1975 P. Baskerville (Knutsford)
1976 D. Mercer (Stockport)
1977 J. Andrews (Mid-Cheshire)
1978 G. Donnelly (Chester)
1979 A. Murray (Altrincham)
1980 M. Halsey (Oxton)
1981 D. Ellis (Stockport)
1982 A. Robinson (Winsford)
1983 MJ. Uttley (Wilmslow)
1984 A. Murray (Altrincham)
1985 A. Murray (Altrincham)
1986 K. Ashcroft (Warrington)
1987 GH. Cookson (Wharton)
1988 J. Gurney (Castle Private)
1989 GE. Merry (Delamere)
1990 J. Cornes (Owley Wood)
1991 G. Cookson (Wharton)
1992 S. Frith (Owley Wood)
1993 S. Frith (Owley Wood)
1994 J. Cornes (Lostock)
1995 F. Nicholas (Kelsall)
1996 P. Kelly (Crewe)
1997 G. Cookson (Wharton Cons)
1998 M. Winnington (Lostock)
1999 J. Large (Goshawk)
2000 R. Hindley (Lloyd Hotel)
2001 J. Cornes (Northwich)
2002 S. Ridley (Lloyd Hotel)
2003 J. Cornes (Castle Private)
2004 S. Ridley (Lloyd Hotel)
2005 G. Soller (Nursery)
2006 G. Telford (Budenbergs)
2007 S. Ridley (Lloyd Hotel)
2008 L. Fletcher (Lloyd Hotel)
2009 M. Gilmore (Lloyd Hotel)
2010 N. Burrows (Waggon & Horses)
2011 G. Cookson (Wharton Cons)
2012 M. Gilmore (West Kirby Vic)
2013 N. Burrows (Sale XL)
2014 S. Morrey (Queens Park)
2015 T. Vickers (Wharton Cons)
2016 G. Cookson (Wharton Cons)
​2017 P. Illidge (Rudheath Sports)

Runner Up
E. Butler (Sandbach)                       
JT. Lea (Heatley)                       
W. Hull (Stockport)                     
JT. Chester (Bowden Griffin)      
H. Farrel (New Ferry)              
E. Wright (Elworth)             
RD. Jones (Wallasey)                 
M.Yarwood (Downs Hotel)             S. Dickenson (Winsford)                 A. Clayton (Bollington)          
W. Bradburn (Linotype)                 JR Bratt (Wharton)                     
N. Waring (Sale Queens)                 P. Ainscough (Runcorn)               
JR. Bratt (Wharton Rec)                
J. Davies (Over Recreation)      
H. Emmett (Knutsford Rec)          
V. Goulden(Bowden Vale)            
J. Eyes (Northwich BC)          
F. Hopwood (Great Moor)       
RC. Pain (Northwich BC)             
J. Ford (Stalybridge Rec)          
FR. Podson (Davenham Rec)      
S. Hulse (Winsford Libs)                 T. Johnson (Lostock Alkali)            
J. Worsley (Alderley Union)         
S. Cooper (Knutsford Cons)            
J. Davies (Winsford Libs)               
H. Burgess (Stonemasons)             J. Wilkinson (Crosstown BC)        
A. Bebbington (Davenham)    
J. Bennett (Stockport)                    
G. Chapman (Knutsford)      
W. Hough (Downs Hotel)             
A. Stanbank (ASE Altrincham)         E. Kenyon (Bowden Griffin)             N. Norris (Stalybridge)                
J. Burrows (Over Recreation)        
A. Bebbington (Davenham)      
G. Bowden (Timperley)                   
B. Burgess (Downs Hotel)          
J. Davies (Winsford)                    
F. Poole                                      
N. Roberts (Sale)                      
J. Eyes (Davenham Rec)                  
H. Burgess (Stonemasons)             R. Cross (Alderley Edge)          
S. Berry (Stockton Heath)          
H. Stagg (Winnington Park)          
JB Gandy (Farmers)                    
J. Openshaw (Altrincham)              
R. Heaton (Crewe)                      
A. Murray (Altrincham)                   
H. Tootall (Stockport)                  
J. Murphy (Crewe)                        
WR. Hough (Wharton)                 
D. Kirkham (Sale)                      
J. Openshaw (Altrincham)            
H. Pace (Crewe)                 
L. Wood (Hyde)                      
CK. Foster (Altrincham)         
J. Openshaw (Altrincham)  
J. Hunt (Winsford)
A. Dunn (Northwich)
K. Burrows (Winsford)
E. Duncan (Northwich)
F. Gartside (Tameside)
D. Ellis (Stockport)
E. Challinor (Sandbach)
G. Cookson (Winsford)
L. Mabe (Stockport)
R. Crawshaw (Wilmslow)
D. Ellis (Stockport)
S. Frith (Northwich)
M. Mills (Stockport)
L. Birch (Northwich)
E. German (Altrincham)
M. Sims (Poynton)
J. Andrews (Owley Wood)
G. Cookson (Wharton)
N. Cook (Warrington)
J. Howard (Wilmslow)
S. Smuthwaite (Ellesmere Port)
J. Biddle (Ellesmere Port)
A. Murray (Sale XL)
J. Biddle (Kelsall)
D. Jenkinson (Sale XL)
N. Jenkinson (Nursery)
J. Hazeldine (North Ward)
G. Donnelly (Lostock)
J. Gurney (Mid-Cheshire)
I. Ibbotson (Holmes Chapel)
J. Gurney (Farmers Arms)
P. Kelsall (Quarry Bank)
A. Murray (Sale XL)
R. Hindley (Lloyd Hotel)
G. Soller (Nursery)
G. Cookson (Wharton Cons)
T. Vickers (Wharton Cons)
D. Nixon (Wharton Cons)
G. Cookson (Wharton Cons)
M. Gilmore (West Kirby Vic)
T. Vickers (Wharton Cons)
C. Talbot (TRC)
R. Eaton (Good Companions)
G. Cookson (Wharton Cons)
S. Morrey (Queens Park)
R. Winnington (Castle S&SC) 

Venue
Queens Hotel
Knutsford Private
Knutsford Private
Legh Arms, Knutsford.
New Ferry, Birkenhead.
Gladstone Club, Northwich.
Ashton on Mersey.
Heatley.
Knutsford Cons.
Gladstone Club, Northwich.
Knutsford Cons.
Knutsford Private
Wallasy BC.
Crown Inn Stockport.
Queens Hotel, Sale.
Navigation Hotel, Broadheath.
Wilsons Hotel, Runcorn.
Bulls Head, Nantwich.
Gladstone Club, Northwich.
Stalybridge & Dukinfield Rec.
New Ferry, Birkenhead.
Royal Oak, Alderley Edge.
Farmers Arms, Rudheath
Winsford Libs
Queens Hotel, Sale.
Hazel Grove B & T Club.
Knutsford Private
Stonemasons Arms.
Congleton Park.
Farmers Arms, Rudheath
Stalybridge & Dukinfield Rec.
Alderley Union.
Navigation Hotel, Broadheath.
Stonemasons Arms.
Bay Malton.
Slow & Easy.
Rock Park Runcorn.
Golden Lion, Winsford.
Victoria Holmes Chapel.
Linden Club.
Crown Inn Stockport.
Knutsford Cons.
Atlantic BC.
Slack Mills, Hyde.
Greyhound Inn.
Lostock Alkali.
Highfield & Camden Club.
Golden Lion, Winsford.
Nantwich Liberal Club.
Ashton on Mersey.
Victoria Stockport.
Crosstown BC.
Linotype BC.
Congleton Park.
James North.
Wilmslow Cons.
Lostock Alkali.
BICC Club, Helsby.
ICI Weston Club Runcorn.
Crossfield Club.
Rolls Royce, Crewe.
Sale cons.
Mirrlees Club.
Wilmslow RBL.
Linotype BC.
Crosstown BC.
Coronation BC.
Slaters, Macclesfield.
Fodens Club.
Owley Wood.
Lostock Gralam.
BICC Club, Helsby.
Wilmslow Cons.
Knutsford Private
Tetley Walker.
Coppenhall WMC.
Victoria Stockport.
Stonemasons Arms.
Slow & Easy.
Rivacre BC, Ellesmere Port.
Rolls Royce, Crewe.
Poynton WMC.
Victoria Stockport.
Catholic Centre, Chester.
Fisons, Holmes Chapel.
Kelsall BC.
Pavillions, Runcorn.
Macclesfield BC.
Railway Congleton.
Sandbach Park.
Helsby S & SC.
Victory Hall.
Metro Sports.
Stanney Lane Ellesmere Port.
Winnington Rec
Poynton Sports.
Hop Pole.
Stockport CC.
Freemasons, Cristleton.
Victoria Holmes Chapel.
Owley Wood.
Grapes Runcorn
Macclesfield BC.
Congleton CC.
Coppenhall WMC.
Knutsford BC
Helsby CSC
​Urmston Sports